Menu

Hexavakcína

Infanrix Hexa nebo Hexacima – očkování proti tetanu, pertussi (černému kašli), difterii (záškrtu), bakterii Haemophilus influenzae typ B, „žloutence“ B a dětské obrně

Očkuje se 3x během prvního půlroku života dítěte, v 1,5 roce, dále se přeočkovává v 5 letech jen záškrt-tetanus-černý kašel, proti tetanu se pak přeočkovává po 10 letech celý život.

 

1. Difterie (záškrt)

2. Pertusse (černý kašel)

3. Tetanus

Velmi závažné život ohrožující onemocnění nervového systému, u nás bývalo způsobené znečištěním poranění spory bakterie Clostridium tetani. V ČR u dětí v 50. letech v desítkách (vysoká smrtnost), očkování zahájeno 1958, od r. 1970 se (díky očkování) nevyskytuje.

 

4. Haemophilus influenzae B 

Způsobuje těžká hnisavá onemocnění, jako je meningitida (zánět mozkových blan), epiglotitida (zánět příklopky hrtanu) a jiná. Každoroční riziko infekce touto bakterií pro (neočkované) dítě do 5 let je asi 1 : 4000. Účinnost vakcíny je vysoká (99%), riziko infekce snižuje každoročně na 1 : 400 000. U nás se povinně očkuje proti H. influenzae B od roku 2001, před tím patřilo mezi očkování dobrovolné.

 

5. Hepatitida (žloutenka) B

Závažné onemocnění postihující játra. Přenosné krví, pohlavním stykem, též během gravidity od matky na plod. U nás povinné očkování od roku 2001, od roku 2007 se očkuje rutinně jako součást 6-vakcíny Infanrix Hexa.

 

6. Dětská obrna (poliomyelitis)

Velmi závažné virové onemocnění nervového systému. Na západní polokouli se již (díky očkování) nevyskytuje. Cílem Světové zdravotnické organizace byla úplná celosvětová eradikace (vymícení) do roku 2005. To se díky určitým fundamentalistickým skupinám v Africe považujícím očkování za podvratnou akci západu způsobující AIDS a neplodnost nepodařilo. Od roku 2007 je vakcína plně hrazena všem dětem ze státního rozpočtu. Očkování je povinné.