Menu

Doporučení pro batolecí věk (1-3 roky)

Americká akademie pediatrie doporučuje s vitaminem D pokračovat z důvodů možných příznivých účinků v prevenci některých onemocnění.
Podrobnější informace o výživě dětí do 3 let najdete zde.

Prevence zubního kazu

Opatření v prevenci zubního kazu navazují na kojenecký věk. Rodiče by si neměli dávat do úst nic, co pak dostane do úst dítě (dudlík, lžička apod.). Dále je vhodné podávat fluorid (Zymafluor 1/4 mg 1 tbl denně, rozdrtit a podat v tekutině nebo stravě, od 2 let je možná dát již celou tabletu vycucat nebo rozkousat pod dohledem rodičů). Všechny děti by měly chodit na pravidelné prohlídky k zubaři (každých 6 měsíců).

Prevence úrazů

V autě musí být dítě připoutané v autosedačce. Používání chodítka je velmi nevhodné a nedoporučuje se. Je třeba opatrnosti kvůli možnostem dalších úrazových mechanismů, jako jsou pády, požití nebo vdechnutí cizích těles, otravy, popáleniny a tonutí.  Letáček s podrobnějšími informacemi o prevenci úrazů je možné stáhnout zde.

Ochrana před infekcemi: očkování

Očkovací kalendář pro děti do 6 let je zde.
V batolecím věku se jednak přeočkovávají vakcíny používané v kojeneckém věku (hexavakcína v 15-18 měsících a pneumokoková vakcína ve 12-15 měsících) a také se očkuje proti dalším onemocněním:

  1. zarděnky-spalničky-příušnice (MMR, Priorix), 1. dávka ve 12-15 měsících s přeočkováním za rok nebo i později. Vakcínu je možno též podat v kombinaci s planými neštovicemi (MMRV, Priorix Tetra). MMR vakcína je v České republice povinná a je plně hrazena státem, MMRV vakcínu hradí rodiče.
  2. očkování proti chřipce doporučujeme všem dětem i jejich rodičům (z důvodu ochrany dítěte i samotného rodiče).
  3. očkování proti planým neštovicím doporučujeme všem dětem od 12 měsíců věku, které plané neštovice ještě neprodělaly.
  4. očkování proti meningokokům doporučujeme všem dětem od 1 roku věku v 1 dávce.
  5. očkování proti klíšťové encefalitidě doporučujeme všem dětem od 1 roku věku i dospělým.
  6. očkování proti hepatitidě A doporučujeme všem dětem od 1 roku věku.

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Některé další aktuální informace na Facebooku.

Prosíme rodiče, aby před nebo při preventivní prohlídce v 18 měsících vyplnili dotazník na včasný zýchyt poruchy autistického spektra.

 

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivních prohlídek stanovený jinak. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. Z níže uvedeného seznamu prohlídky podtržené rutinně neprovádíme, nejsou hrazeny ze všeobecného zdravotního pojištění a provádíme je pouze na vyžádání a za úhradu rodiči.

12 měsíců
15 měsíců
18 měsíců
2 roky
2.5 roku
3 roky

Doporučení pro následující věk (3-5 let)