Menu

Doporučení pro kojenecký věk (do 1 roku)

Výživa

Výhradní kojení se doporučuje od narození do 6 měsíců věku. Kojení je možné nahradit tzv. formulí, tedy umělým kojeneckým mlékem vyrobeným z kravského mléka. Formule je vhodná pro kojence, jejichž maminky nemohou nebo nechtějí kojit. První nemléčné příkrmy doporučujeme od 6 měsíců věku, se současným pokračováním v kojení alespoň do 1 roku. Pro kojence jsou ještě vhodné některé vitaminy: všem kojencům (děti do 1 roku věku) se doporučuje vitamin D (Vigantol 1 kapka každý den), vit. K (dáváme v ordinaci).

Prevence zubního kazu

Zubní kaz je způsoben bakteriemi a do úst dětí se tyto bakterie přenášejí od rodičů. Rodiče by si neměli dávat do úst nic, co pak dostane do úst dítě (dudlík, lžička apod.) Od 6 měsíců věku je vhodné podávat fluorid (Zymafluor 1/4 mg 1 tbl denně, rozdrtit a podat v tekutině nebo stravě). Od prořezání prvního zubu by rodiče dětem měli zuby čistit, malým kartáčkem nebo kapesníkem, bez pasty. Všechny děti by nejpozději v 1 roce měly začít chodit na pravidelné prohlídky k zubaři.  

Prevence syndromu náhlého úmrtí

Prevence úrazů

Při každé cestě autem již od narození musí být dítě připoutané v autosedačce. Dítě nesmí nikdy ležet ne otevřeném prostoru bez dohledu - musí být zavřené v postýlce nebo u něj musí někdo stát, případně může být na zemi. Děti nesmí používat chodítko. Ve 2. půlroce se díky zvýšené pohyblivosti zvyšuje i riziko úrazů různými mechanismy: pády, požití nebo vdechnutí cizích těles,  otravy, popáleniny a tonutí.

Očkování

Očkovací kalendář pro děti do 6 let je zde.
Z důvodu ochrany proti některým potenciálně závažným onemocněním by kojenci měly dostat několik vakcín:

  1. 6-vakcína (či hexavakcína, Infanrix Hexa, proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a onemocnění způsobeném bakterií Haemophilus influanzae B). Očkuje se od 2 měsíců (nejdříve v 6 týdnech), 3 dávky do 1/2 roku věku s přeočkováním mezi 15 a 18 měsíci. Toto očkování je povinné a je plně hrazeno státem.
  2. očkování proti pneumokokům, očkuje se v podobném schématu jako 6-vakcína a většinou společně s ní. Jedna ze 2 dostupných vakcín je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.
  3. očkování proti rotavirům je vhodné pro všechny kojence, dává se společně s výše uvedenými vakcínami.
  4. nově doporučujeme všem kojencům vakcínu proti meningokoku B.
  5. očkování proti chřipce doporučujeme všem dětem od 6 měsíců věku.

Navíc je z důvodu ochrany před infekčními nemocemi důležité očkovat všechny blízké kontakty miminka (rodiče, sourozence...) proti chřipce a všechny dospělé kontakty proti černému kašli.
Další vakcíny jsou vhodné pro děti až od 1 roku věku.

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Ortopedie

Kojenci by též měli chodit na preventivní prohlídky s kyčlemi na ortopedii. Standardně se prohlídky provádí v 6 týdnech, 3,5 měsících a často ještě v 6 měsících. Vyšetření provádí ortoped. Na vyšetření se chodí bez objednání buď ve středu 13.00-15.00 do soukromé ortopedické ambulance STEMA ve 1. patře dětské části polikliniky (jen pro pojištěnce VZP, VoZP a ZPMV) nebo v pátek 13.00-15.00 do nemocniční ortopedické ambulance v přízemí dětské části polikliniky.  Tato páteční ordinace se 1.2.2017 přesouvá na ambulanci Dětského oddělní, pavilon F nemocnice, v přízemí.

 

Poporodní deprese

U maminek kojenců dochází často k onemocnění označovanému jako poporodní deprese. K záchytu tohoto onemocnění prosíme před každou prohlídkou u dětí do 6 měsíců vyplnit a e-mailem poslat tento dotazník.

 
Některé další aktuální informace na Facebooku.

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivní prohlídek stanovený jinak podle jejich možností. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. V kojeneckém věku provádíme prohlídky podle níže uvedeného rozpisu. Při většině prohlídek se děti také očkují (od prohlídky ve 2 měsících).
 
Prenatální prohlídka (seznámení a rozhovor s rodiči ještě během těhotenství, provádíme pouze v případě, že do ordinace maminka nechodí se starším dítětem)
Vstupní novorozenecká prohlídka (během 1-3 dní po propuštění z porodnice)
14 dní
1 měsíc
2 měsíce
4 měsíce
6 měsíců
9 měsíců
12 měsíců
 
Doporučení pro následující věk (1-3 roky)