STREPTOKOKOVÁ FARYNGITIDA

Faryngitida je akutní infekční onemocnění hltanu, jehož původcem je bakterie Streptococcus pyogenes ze skupiny A. Anatomickou součástí hltanu jsou i patrové mandle, které bývají také postižené zánětem. Infekce se přenáší sekretem dýchacích cest. Inkubační doba od nákazy po první příznaky se pohybuje v  ozmezí 2 až 5 dnů. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u dětí ve věku 5-15 let, naopak do 2 let věku je vzácné. Obecně zánět hltanu může být způsoben i viry, jenom 3 děti z 10 mají faryngitidu způsobenou streptokokem.

PŘÍZNAKY
horečka
bolest v krku při polykání začínající náhle
zarudlé a zvětšené patrové mandle
bílé skvrny nebo pruhy hnisu na mandlích
petechie (=malé červené skvrnky) na patře
zvětšené lymfatické uzliny na krku
další možné příznaky
bolest hlavy, bolest břicha
nevolnost a zvracení
spálová vyrážka

VYŠETŘENÍ A STANOVENÍ DIAGNÓZY
Důležité je už z příznaků vyplývající vyšetření dutiny ústní a krku, vyšetření krčních uzlin pohmatem a změření teploty. Pro stanovení diagnózy se využívá rychlý StrepA test v ordinaci, při kterém pozitivní výsledek potvrzuje onemocnění. Pokud vyjde výsledek negativní a je silné podezření na streptokokovou faryngitidu, udělá se nový výtěr z krku a odešle se do laboratoře na kultivaci. V tomto případě už ale výsledek není na počkání a trvá 24-48 hodin. Může tam být odhalena přítomnost bakterie, kterou rychlý test nezachytil.

 

LÉČBA
V případě pozitivního výsledku se zahájí terapie antibiotiky. První volbou jsou penicilinová antibiotika na 10 dní. Pokud je nemocný alergický na penicilin,volí se např. antibiotika ze skupiny cefalosporinů. Na sražení horečky je možné užít antipyretika s účinnou látkou ibuprofen nebo paracetamol. Pro děti od 3 let je možné pro úlevu od bolesti v krku také užívat Müllerovy bylinné pastilky. Pacient je považován za neinfekčního po 24-48 hodinách od nasazení antibiotik.

KOMPLIKACE
Mohou nastat, pokud se bakterie rozšíří i do jiných částí těla.

Např.: infekce vedlejších nosních dutin
zánět středního ucha
absces v okolí probíhajícího zánětu v krku
postreptokokový zánět ledvin
revmatická horečka


PREVENCE
mytí rukou
zakrytí úst a nosu při kašli a kýchání
nesdílet stejný hrnek nebo příbory s nemocným
větrání místností

ZDROJ
https://www.cdc.gov/group-a-strep/about/strep-throat.html
Poslední revize 14. 11. 2024, Anna Šímová