Epigastrická kýla
je vyklenutí ve střední čáře břišní stěny mezi hrudní kostí a pupkem.
Frekvence tohoto typu kýly u dětí není známá; uvádí se čísla v rozsahu <1% až 5% dětí. Kýla může být jedna nebo jich může být více a jsou u chlapců 2-3x častější než u dívek. V kýle je většinou obsažen pouze tuk z dutiny břišní, bez obsahu nitrobřišních orgánů.
Kýla se typicky objevuje u malých dětí jako viditelné nebo hmatné vyklenutí ve střední čáře mezi pupkem a hrudní kostí, kterého si všimnou rodiče nebo lékař. Vyklenutí je téměř vždy malé (<1 cm) a nedělá žádné potíže. Je na břiše většinou patrné trvale, ale výraznější bývá při neklidu nebo tlačení na stolici. Méně často se může objevovat a zase ztrácet a někdy může bolet. Uskřinutí nitrobřišních orgánů v kýle je extrémně vzácné.
Diagnosu epigastrické kýly stanovuje lékař fyzikálním vyšetřením, aniž by k tomu potřeboval jakékoli laboratorní či zobrazovací metody. Tento typ kýly se spontánně nehojí; naopak se postupně zvětšuje a bez léčení může vyústit až do vyhřeznutí nitrobřišních orgánů do zvětšeného kýlního vaku. Epigastrická kýla se léčí operačním zákrokem. Pooperační komplikace jsou vzácné a kýla se jen málokdy opakuje.
Text vytvořil: MUDr. Daniel Dražan, 22.3.2016, podle učebnice Nelson Textbook of Pediatrics, 20. (poslední) on-line vydání