Mollusca contagiosa

 

jsou kožní útvary způsobené viry (tzv. poxviry). Onemocnění se získává přímým kontaktem s jiným infikovaným dítětem nebo kontaktem s předmětem kontaminovaným poxvirem a na kůži dítěte se pak šíří tzv. autoinokulací (přenášejí se z jednoho místa kůže na jiné).

Nejčastěji bývají infikovány děti ve věku 2-6 let. Inkubační doba (od získání infekce k prvním projevům) se odhaduje na ≥2 týdny.

Moluska se nejčastěji objevují v místech kožních záhybů, v podpaží, na stehnech a v tříslech, na krku, v genitální oblasti, někdy i na obličeji a kolem očí, ale mohou být na jakémkoli místě kůže. Někdy může být na kůži jen jedno molluscum, většinou jsou ale mnohočetné, někdy i rozsáhlé. Děti s atopickou dermatitidou (ekzémem) mívají často velká množství molusek. V okolí molusek bývá někdy zánět kůže (zarudnutí). Pro diagnózu není potřeba žádné speciální vyšetření.

Moluska patří k tzv. samo-omezujícím onemocněním; tedy zahojí se sama a není je tedy vždy nutné léčit. Hojení ale trvá v průměru 6-9 měsíců, může trvat i roky a moluska se mohou šířit se na jiná místa kůže a na další děti.  Děti s molusky by se neměly koupat s jinými dětmi a neměly by používat společné ručníky.

V léčbě molusek se uplatňují metody, které je mechanicky či chemicky zničí. Jednou z nich je odstranění kyretáží - v naší ordinaci odstraňujeme moluska jehlou; případně tuto metodu mohou rodiče po zácviku zkusit doma. U dětí, které nezvládnou mechanické odstranění, zkoušíme Duofilm (lze koupit v lékárně, každý den se lak nanese pouze na moluska, ne na zdravou okolní kůži). Další možností je kryoterapie (zmrazení kapalným dusíkem), kterou u nás neprovádíme (provádí se v kožních ambulancích). V literatuře se doporučuje též léčba 0,9% kantaridinem, který v České republice není k dispozici a imiquimodem, který je velmi drahý (preparát se jmenuje Aldara). V některých případech se daří zvládnout moluska alternativní léčbou místními i celkovými preparáty z hlívy ústřičné.

 

Daniel Dražan, poslední revize  22. května 2019