Roupi (enterobióza)

Enterobióza je způsobena parazitem s latinským názvem Enterobius vermicularis, který se česky označuje jako roup dětský. Roup patří mezi hlístice, je bílý, dlouhý asi 1 cm a obývá typicky slepé střevo a jeho přívěšek (appendix) a přilehlé oblasti tenkého a tlustého střeva. Těhotné samičky v noci cestují do oblasti konečníku a hráze, kde nakladou až 15 000 vajíček. Vajíčka se během 6 hodin vylíhnou a zůstávají životaschopná 20 dní. Lidská infekce se přenáší tzv. fekálně-orální cestou, tedy ze stolice do úst, typicky požitím vajíček přenášených na nehtech, oblečení, v ložním prádle a domácím prachu. Larvy po požití vyzrávají ve zralé červi za zhruba 5-8 týdnů.
Enterobióza je nemoc lidí jakéhokoli věku a všech socioekonomických vrstev. Je velmi rozšířená v mírných podnebných pásmech v České republice je nejčastějším parazitárním onemocněním. Celosvětově se infikuje 30% dětí a lidé jsou jedinými známými hostiteli (roupi se na člověka nepřenášejí od zvířat). Infekce se nejvíce vyskytuje v institučních nebo rodinných prostředích, ve kterých jsou děti. Nejvyšší výskyt je ve věku 5-14 let. Jsou běžné v místech, kde děti žijí, hrají si a spí ve vzájemné blízkosti, čímž se usnadňuje přenos vajíček.
Infekce roupi je neškodná a jen vzácně způsobuje závažný zdravotní problém. Nejčastějším projevem je svědění v oblasti konečníku a hráze a tím způsobený neklidný spánek. Příležitostné komplikace mohou být způsobné migrací roupu do jiných orgánů.

Noční svědění kolem konečníku je velmi podezřelé z enterobiózy. Definitivní diagnóza se provádí identifikací vajíček nebo červů. Prakticky se vyšetření provádí tak, že se ráno na oblast konečníku nalepí celofánová páska, která se následně vyšetří pod mikroskopem. Při jednom vyšetření se detekuje 50% infekcí, jejich opakování zvyšuje šanci záchytu (3 vyšetření na 90%, 5 vyšetření na 99%). Červi nalezené v oblasti konečníku by se měli uložit do 75% alkoholu až do možnosti mikroskopického vyšetření.
Odčervovací léčby by měla být podána všem členům rodiny. 1 dávka mebendazolu (u nás běžně dostupný Vermox) s přeléčením o 2 týdny později má 90-100% účinnost. Ranní koupel odstraní velkou část vajíček. Častá výměna spodního a ložního prádla snižuje kontaminaci prostředí vajíčky a může snížit riziko opakované infekce.
Současně s infikovaným dítětem by měli být léčeni i všichni ostatní členové stejné domácnosti. Opakované léčby každé 3-4 měsíce mohou být potřeba v podmínkách opakované expozice, např. u institucionalizovaných dětí. Nejúčinnějším preventivním opatřením je správná hygiena rukou (tedy mytí rukou).