Ureterokéla (ureterocele)

Ureterokéla je vrozená vada močových cest a znamená výhřez sliznice močovodu do močového měchýře. Konečná část močovodu je rozšířena, ale samotné ústí močovodu do močového měchýře je zúžené a brání odtoku moče z močovodu do močového měchýře. Ureterekéla je mnohem častější u dívek než u chlapců. Většina ureterokél je zjištěna ultrazvukovým vyšetřením během těhotenství. Dříve nezjištěná ureterokéla se může u dítěte zjistit až při vyšetřování infekce močových cest (také ultrazvukem). U dívek je při ureterokéle téměř vždy zdvojen močovod, zatímco u chlapců je močovod zdvojen pouze v ½ případů. Ve druhém močovodu na stejné straně může být tzv. vesikoureterální reflux.

Při nálezu ureterokély je potřeba provést několik zobrazovacích vyšetření. Ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře ukáže ureterokélu, případně rozšíření a/nebo zdvojení močovodů. Mikční cystouretrografie (rentgenové vyšetření provedené po naplnění močového měchýře kontrastní látkou) ukazuje také ureterokélu a event. reflux (zpětný tok) moče z močového měchýře do močovodu, případně do ledvin. Scintigrafie (zobrazení ledvin po nitrožilním podání radionuklidové látky) ukazuje stupeň postižení ledviny.

Většina (kromě malých, které nijak nepoškozují funkci) ureterokél vyžaduje operační léčbu. Způsob operace závisí na více faktorech: velikost ureterokély,  přítomnost zdvojeného močovodu, přítomnost vesikureterálního reflexu, poškození funkce ledvin.

 

Autor textu: MUDr. Daniel Dražan, 30.3.2016