Zácpa

Zácpa je definována jako opoždění nebo potíže s defekací trvající nejméně 2 týdny a způsobují dítěti potíže. Tato definice je relativní a závisí na konzistenci a frekvenci stolice a potížemi s jejím vyprázdněním. Zdravé dítě může mít normální stolici jednou za 2-3 dny a nemusí se jednat o zácpu. Pokud má ale dítě jednou za 3 dny tuhou stolici a potíže s jejím vyprázdněním, hovoříme o zácpě. Většina případů zácpy nemá žádnou organickou příčinu; jedná se o tzv. funkční obstipaci (zácpu). Zácpa může být také způsobena různými onemocněními. Vyloučit tato onemocnění je úkolem lékaře; většinou mu k tomu stačí anamnéza (rozhovor s rodiči) a fyzikální vyšetření (prohlédnutí dítěte).

Kojené děti mívají stolici vícekrát denně. Někdy ale mívají velmi málo časté stolice normální konzistence a i to je většinou normální (rekord v naší ordinaci jsme zažili celý měsíc bez stolice u úplně zdravého dítěte; naše vlastní dcera neměla v kojeneckém věku stolici 17 dní). Děti krmené formulí (umělým mlékem) mívají většinou stolici obden až 2x denně.

Zácpa bývá bez ohledu na příčinu nepříjemným problémem. Velmi často dochází k zácpě u batolat v souvislosti s učením na nočník. Starší děti zadržují stolici při změně prostředí, kde nechtějí jít na záchod, například po nástupu do školky nebo do školy. Zadržování stolice vede ke zvětšení jejího objemu i tuhosti. Vytlačení tuhé objemné stolice z konečníku bývá obtížné a někdy bolestivé; dochází k dalšímu nahromadění stolice a navození bludného kruhu. Roztažení konečníku a tračníku snižuje citlivost defekačního reflexu a účinnost střevní peristaltiky (pohyblivosti střeva). Nakonec se může stát, že řídký obsah ze střev obtéká tuhý obsah v konečníku a dojde k mimovolnímu úniku řídké vodnaté stolice (tomuto stavu se říká enkopresa a nejedná se o průjem). Někdy se může objevit krev ve stolici (způsobená natržením konečníku objemnou stolicí). Zácpa sama o sobě nemá škodlivý vliv na tělesné orgány; může ale způsobit úzkost dítěte s významným emočním vlivem na dítě i rodinu.

Léčba zácpy spočívá v poučení rodiny, odstranění tuhé objemné stolice a změkčení stolice. Dítě by se mělo učit pravidelnému vyprazdňování. Na stolici by se mělo dávat pravidelně každý den nejlépe po jídle. Na úvodní vyprázdnění stolice může být potřeba klysma a dále se podávají změkčovače stolice (polyetylenglykol, laktulosa nebo minerální olej). Léčba by měla být vedena lékařem a může trvat i několik měsíců.

V naší ordinaci používáme nejčastěji parafinový olej, případně laktulosu. Začínáme dávkou 1 velká lžíce 2x denně a snažíme se postupně najít takovou dávku, aby mělo dítě stolici každý den, byla normální nepříliš tuhé konzistence. Po několika týdnech léčby pomalu dávky snižujeme až úplně vysadíme. Dítě by mělo mít pravidelné kontroly nebo alespoň kontakt rodičů s lékařem k monitorování úspěchu léčby a jejím úpravám.