Chřipka: skutečné příběhy

v České republice bohužel věda příliš nepřesvědčila laickou veřejnost ani lékaře, že chřipka může být závažným onemocněním a že je třeba dělat všechno pro to, aby se jí předcházelo. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl přeložit příběhy rodin, které mají s chřipkou smutné zkušenosti. Podobné příběhy jsou sice výjimečné, ale nikdo nemůže tušit, koho potkají.

Jako první příběh bude ale ten, ke kterému mám nejblíž, tedy který se stal v České republice a je pro nás reálnější než případy z USA. Tento případ bude se svolením rodičů prezentován na odborné konferenci Hradecké vakcinologické dny. Z důvodu ochrany soukromí rodiny není uvedeno, kde se to stalo a křestní jméno chlapce je vymyšlené.

3. února 2013 byli u 10-letého Jakuba a jeho rodičů na návštěvě prarodiče, kteří oba měli "chřipku". Následující den měl Jakub zvýšenou teplotu, rýmu, bolela ho hlava a zvracel. Rodiče mu dali léky proti bolesti a horečce. 7. února (o 3 dny později) se Jakubův stav náhle zhoršil, začaly ho bolet záda, pociťoval prudkou bolest mezi lopatkami, rychle následovalo bezvědomí a zástava dýchání. Otec Jakuba zahájil laickou kardiopulmonální resuscitaci a byla volána záchranná služba. Záchranka dorazila 11 minut po obdržení volání a našla Jakuba bez známek života. Personál záchranky zahájil odbornou resuscitaci, v které bylo pokračováno i na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Jakuba se ani po téměř 2-hodinovém úsilí nepodařilo oživit. Při pitvě bylo jako příčina úmrtí stanoveno selhání srdce a plic při zánětu osrdečníku s výpotkem (tekutinou) v osrdečníkovém vaku a pohrudničních dutinách, s počínajícím zápalem plic a akutním zánětem průdušnice a průdušek. Ve výtěru nosu a krku byl detekován virus chřipky.
Jakub neměl žádné rizikové faktory pro komplikaci chřipky. I když se narodil předčasně a nedonošenost patří k významným rizikovým faktorům, v 10 letech již je vliv nedonošenosti velmi nepravděpodobný. Jakub netrpěl žádným chronickým onemocněním a od kojeneckého věku se vyvíjel naprosto normálně.


Families Fighting Flu (FFF) ("Rodiny bojující proti chřipce") je non-profitní organizace v USA, jejímž cílem je ochrana dětských životů. Jejími členy jsou rodiny, jejichž děti prodělaly komplikovanou chřipku nebo v důsledků chřipky zemřely, dále lékaři a další zastánci prevence chřipky. Organizace se snaží zvýšit uvědomění o závažnosti chřipky a snížit počet dětských hospitalizací a úmrtí.

Přeložení těchto příběhů a jejich zveřejnění mi bylo povoleno organizací FFF; neporušuji tedy autorská práva. Můj cíl je shodný s cílem FFF.
Originální stránky jsou zde: http://www.familiesfightingflu.org/

 

Příběhy jsou na této stránce seřazeny podle věku dítěte, od nejmladšího k nejstaršímu. Zatím je přeložena pouze malá část originálních stránek.

 

5. ledna 2002 strávili 14-měsíční James a jeho dvojče Robbie odpoledne se svými rodiči v Bostonském dětském muzeu, kde byli na návštěvě z New York City. Později toho dne dostali James i Robbie horečku. Následující den pokračoval kašel i horečka, takže toho večera rodina odjela domů do New Yorku s lahvičkami medicíny a zvlhčovačem vzduchu. Noc byla těžká a James i Robie skoro nespali a zdáli se v nepohodě. Matka Jamese vykoupala, aby mu snížila teplotu, ale časně zrána se zdálo, že namáhavě dýchá. James při dýchání také pískal (což u Robbieho nebylo). Matka vzala Jamese k dětskému lékaři, který ho rovnou odeslal na pohotovost. Zhruba o 90 minut později, 7. ledna 2002 (2 dny od prvních projevů nemoci), James v nemocnici zemřel.
Pitva prokázala virus chřipky a bronchiální virus (pravděpodobně RSV); kromě toho neměl žádnou jinou nemoc nebo rizikový faktor. James nebyl proti chřipce očkován, protože v roce 2002 v USA nebylo doporučeno očkovat zdravé děti (děti v Jamesovi věku se v USA začaly proti chřipce očkovat v roce 2004). Od té doby se celá rodina včetně dvojčete Robbieho pravidelně každý rok proti chřipce očkuje.

Informace 

FFF Member:
Sarah D’Imperio (matka)

Bydliště:
New York, NY

Datum úmrtí dítěte:
7. ledna 2002

Originál příběhu najdete zde: http://www.familiesfightingflu.org/member-families/the-dimperio-family/

 

V sobotu 13. února 2010 byl 4-letý Chance Chandler na víkend v domě svého otce. Celý den strávil na narozeninové party svého kamaráda. Cítil se dobře, běhal a hrál si s ostatními dětmi. Později k večeru začal zvracet a dostal horečku. Jeho otec byl téměř celou noc vzhůru, protože musel pečovat o syna, který téměř trvale zvracel.
Následují ráno mu lékař předepsal léky proti zvracení. V 5 hodin odpoledne se Chance vrátil domů ke své matce, ale stále byl hodně nemocný. Léky mu moc nepomohly. O pár hodin později nemohl chodit, stát, ani se sám posadit. Jeho matka zavolala přítelkyni, aby pohlídala dvě Chancovi sestry a vzala ho na pohotovost. Zde mu byli provedeny testy na strepotkoky a chřipku a rentgen plic. Test na streptokoka byl negativní, rentgen plic bez nálezu, ale vyšel pozitivní test na chřipku. Lékař předepsal Tamiflu (protichřipkový lék) a poslal Chance domů. Chancova matka byla vzhůru skoro celou noc; dělala si starosti a hlídala Chance, protože celou noc naříkal, jakoby ho něco bolelo.
Následujícího rána, 15. února (méně než 48 hodin od začátku nemoci), si domluvila návštěvu u dětského lékaře v prvním dostupném termínu toho dne. Mezitím došla do lékárny pro Tamiflu, které mu po návratu domů hned dala. Bohužel ale krátce potom Chance přestal dýchat. Chancova matka do příjezdu záchranky prováděla kardiopulmonální resuscitaci, ale už bylo příliš pozdě. Zachráncům se již nepodařilo Chance oživit.
Chance byl očkován proti chřipce rok před tím, než onemocněl; jeho rodina nevěděla, že se vakcína každoročně mění, a proto musí být podána každý rok znovu.

Informace 

Člen FFF:
Betty Shipley (babička)

Bydliště:
Gilmer, TX

Datum úmrtí:
15. února 2010

Originál příběhu najdete zde:http://www.familiesfightingflu.org/member-families/the-chandler-family/

 

21. října 2009 se 15-letá úplně zdravá necítila dobře. Byla slabá, točila se jí hlava a bolelo ji břicho. Následující den měla horečku 39 stupňů a její matka ji vzala k děstkému lékaři, který jí řekl, že Chelsea má virovou infekci, doporučil odpočinek a ujistil, že se Chelsea uzdraví. O 3 dny později měla Chelsea potíže s dýcháním a bolest na hrudníku. Po dalším rozhovoru s dětským lékařem odvezla matka Chelsea na pohotovost, kde bylo naměřena saturace krve kyslíkem 72% (normální je 99%). Byla přijata na jednotku intenzivní péče dětské nemocnice. Rodičům bylo řečeno, že má Chelsea zápal plic a sepsi ("otravu krve"). Později se dozvěděli, že má virus chřipky H1N1 a MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus). Byla hned intubována (zajištění umělých dýchacích cest), uspána a napojena na ECMO přístroj (extrakorporeální membránová oxygenace - mimotělsné okysličování krve). ECMO přístroj pracoval za její srdce i plíce, aby si mohly odpočinout a zahojit se. V příštích několika dnech to bylo jako na houpačce. Chvílemi na tom byla o něco lépe a pak se zase zhoršila. Její srdce se zhoršovalo a potřebovala jeho transplantaci, ale protože měla oboustranný zápal plic, transplantaci nebylo možné provést. 31. října se Chelsea drasticky zhoršila. Její orgány přestávaly pracovat a měla těžkou žloutenku. Chelsea zemřela uprostřed noci 1. listopadu 2009 (11 dní od začátku nemoci).
Chelsea nebyla očkována proti viru H1N1, protože v té době vakcína pro ni ještě nebyla dostupná. Vakcína se stalo v této oblasti dostupnou až několik týdnů po jejím úmrtí.
Na památku Chelsea její matka založila Chelsea Oliver Foundation (nadaci Chelsea Oliver) ve snaze pokračovat v Chelsea dědictví a zvyšovat vzdělávací možnosti poskytováním stipendií studentům zajímajícím se o zdravotní péči. Nadace také zvyšuje veřejné povědomí o nebezpečí chřipky a poskytuje zdarma očkování proti chřipce.

Informace

FFF Member:
Cheryl Craft (matka)

Bydliště:
Buffalo, NY

Datum úmrtí dítěte:
1. listopadu 2009

Originál příběhu najdete zde: http://www.familiesfightingflu.org/member-families/the-craft-family/

 

2. října 2009 byl zdravý 15-letý sportovec vyčerpaný, přesto ale šel hrát středoškolské utkání v americkém fotbalu. Když se následující den ráno probudil, cítil se ještě hůře a v neděli 4. října měl horečku 40,2 st. C. Jeho rodiče se obávali, že má H1N1 chřipku a snažili se ho objednat k lékaři, ale nejbližší volný termín byl až na pondělí odpoledne. V pondělí horečka trvala a při vyšetření bylo potvrzeno rodičů podezření na chřipku. Byl poslán domů, aby odpočíval a dostal nějaké léky proti průjmu a zvracení. Lékař přehlédl jednu podstatnou věc; Lukovi plíce se plnily hlenem. Následující den Luke plival krev a měl potíže s dýcháním. Sanitkou byl odvezen do nemocnice. S plícemi plnými krvavého hlenu byl hospitalizován v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče. Následujícího rána byl převezen do dětské nemocnice v Arkansasu k ještě intenzivnější péči. Vyšetření potvrdila diagnosu H1N1 chřipky. Luke nemohl dýchat bez dýchacího přístroje a dny strávil na dětské jednotce intenzivní péče. Byl uveden do "umělého spánku" , aby zůstal bez vědomí a nemusel snášet bolest a nepohodlí dýchacího přístroje. Jeho stav se zlepšoval a zase zhoršoval; v cyklu, který jeho rodiče velmi těžko nesli. Po týdnu došlo k vážnému zhoršení. Lékaři zavolali rodinu a jeho matka se modlila za záchranu života. Od té doby se Luke začal zlepšovat, jeho krevní tlak zůstával v normě. Luke byl probuzen z umělého spánku po 12 dnech, ale umělá dýchací trubice byla ponechána v jeho krku ještě dalších 5 dní. 24. října byl extubován (dýchací rourka byla odstraněna), o 4 dny později začal rehabilitovat, aby se naučil základním samoobslužným schopnostem. Luke se vrátil domů 1 měsíc po nástupu onemocnění, o 18 kg lehčí a podstatně slabší. Díky podpoře rodiny, lékařů a rehabilitačních pracovníků se Luke vrátil do školy a stále sílí.
Zatímco Lukovi se zdraví vrátilo, stále přemýšlí o malých dětech, které viděl v nemocnici trpět infekcí H1N1 virem, z nichž některé onemocnění nepřežily. Přemýšlí o tom, jak jinak by se okolnosti vyvíjeli, kdyby on i ostatní v nemocnici byli proti H1N1 očkováni. Nyní se Luke i celá jeho rodina každoročně očkují proti chřipce.
Pokud si chcete přečíst Lukův příběh jeho vlastními slovy, klikněte zde.

Informace

FFF Member:
Chad a Belinda Duval (otec a matka)

Bydliště:
Atkins, Arkansas

Originál příběhu najdete zde: http://www.familiesfightingflu.org/member-families/the-duvall-family/

 

Austin byl 17-letý chlapec, zdravý sportovec. Když se 12. ledna 2011 ráno probudil, necítil se dobře. Jeho matka mu dala nějaké léky a šel do školy. Školu nějak zvládl, ale z basketbalu ho trenér poslal domů, protože viděl, že Austin není ve své kůži. Austinovi rodiče si mysleli, že by mohl mít chřipku, dali mu další léky a hodně tekutin.
Následující den zůstal doma. Dopoledne vykašlal krev a jeho matka ho hned vzala k lékaři. Lékař ho okamžitě poslal na pohotovost (emergency). Během několika hodin musel být napojen na umělou plicní ventilaci (dýchací přístroj). V této chvíli byl naposled při vědomí a naposled s ním matka měla možnost mluvit. Austin byl letecky převezen do St Mary’s Hospital v Grand Junction, Colorado. Od té doby byla každá sekunda každého dne bojem o život. Austin byl silný, ale prodělával něco, čemu lékaři říkali “perfektní bouře". Chřipka se vyvinula v pneumonii (zápal plic) a u Austina byla též zjištěna komplikující infekce stafylokoky (MRSA = methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus). S tím už jeho tělo nemohlo bojovat.
Austin zemřel 17. ledna 2011 (5 dní od prvních projevů nemoci) v nemocnici se svými rodiči a rodinou po boku. Austin nebyl očkován proti chřipce.
Austinovi rodiče by si přáli, aby mohli život přetočit zpět do doby, než začala jejich noční můra. První věcí, kterou by udělali, je, že by sebe i své děti nechali naočkovat proti chřipce. Austinova matka se nyní stala obhájkyní chřipkové vakcíny. Podporuje všechny rodiče, aby své děti učili všemu, co může pomoci bránit šíření chřipky; tedy přikrývání úst kapesníkem při kýchání a kašli a mytí rukou. Ale hlavně podporuje každého ke každoročnímu očkování proti chřipce.

Informace

Čeln FFF:
Regina Booth (matka)

Bydliště:
Rifle, CO

Datum úmrtí dítěte:
17. ledna 2011

Originál příběhu najdete zde: http://www.familiesfightingflu.org/member-families/the-booth-family/