Co je sociální distancování ?

 

Sociální distancování je chování, které má na maximální možnou míru omezit kontakty s jinými osobami. K metodám sociálního distancování patří udržování alespoň 2-metrové vzdálenosti od jiných osob, vyhýbání se místům, kde se pohybuje více lidí, nepodávání si rukou při pozdravu. Nejdůležitější metodou sociálního distancování je zůstat doma při nemoci. Podniky mohou podporovat sociální distancování prací z domova a zkracováním pracovní doby. Zavírání škol a školek, muzeí, divadel, koncertních síní, rušení nebo odkládání sportovních událostí, to vše patří k metodám sociálního distancování. Ve vlaku, metru či tramvaji je dobré nastoupit do nejprázdnějšího vagonu a ještě výhodnější je cestování soukromým dopravním prostředkem.

Podívejte se na 2-minutové video Stanfordské univerzity.  

 

Jak nakupovat ?

Adaptováno z článku v New York Times, který je celý k dispozici zde

 

Nakupování je jednou z činností, kterou není možné ani během pandemie a stavu nouze eliminovat a při které je možné se nakazit. Zdrojem infekce může být kontakt s jinou osobou, nákupní vozík a všechno ostatní, čeho se v obchodě dotkneme. Rozumný způsob nakupování může snížit riziko získání infekce. Na webové stránce obchodu, do kterého se chystáme, je možné zkontrolovat, jaká opatření obchod přijal k ochraně svých zákazníků a zaměstnanců. 

Jak často a kdy nakupovat: Plánujte nákup na celý týden, abyste nemuseli často chodit do obchodu. Na druhou stranu nehromaďte zbytečně moc, ať zbyde i na ostatní zákazníky. Větší nákupy jsou vhodné, abyste nemuseli často do obchodu. V žádném případě nehrozí, že byste příště neměli co koupit. Nakupujte v časnějších hodinách, kdy jsou obchody nejčistší a nejlépe zásobované nebo v době, kdy je v nich nejméně lidí. Naplánujte si nákup předem, abyste v obchodě strávili co nejkratší dobu.

Co nakupovat: Nakupujte potraviny, které vydrží delší dobu. Patří k nim zmražené ovoce a zelenina, kořenová zelenina (mrkev, brambory, cibule), jablka, pomeranče. Jogurty, tvrdé sýry, ...

Co dělat během a po nakupování: Desinfikujte rukojeť nákupního vozíku a případně dětskou sedačku. Při odchodu z obchodu byste měli udělat to samé k ochraně dalšího zákazníka. Vhodná je i desinfekce rukou po doteku povrchu, kterého se dotýká mnoho lidí (např. dvířka mrazáků a chlaďáků).  Po dokončení nákupu si desinfikujte ruce gelem nebo ubrousky a desinfikujte také kliky Vašeho auta. Pokud nemáte k dispozici ubrousky k desinfekci povrchů, není to důvod k velkým obavám. Riziko nákazy dotykem povrchů v obchodě je velmi nízké. V žádném případě se při nakupování nedotýkejte obličeje. Snažte se udržovat co největší vzdálenost od ostatních lidí. Dodržet 2-metrovou vzdálenost bude mnohdy asi obtížné, ale pokuste se alespoň o 1 metr. I v podmínkách sociálního distancování buďte milí na ostatní lidi (nepřišli Vás do obchodu zavraždit, ale pořídit si potřebné zásoby stejně jako Vy). 

Co dělat po návratu domů:  Po návratu domů si umyjte ruce. Riziko nákazy z kontaminovaných obalů potravin je velmi nízké. Pro svůj dobrý pocit je můžete při vybalování rychle otřít. Po vybalení a uskladnění nákupu si znovu umyjte ruce. Syrové potraviny by se měly před konzumací umýt organickým mýdlem pro mytí zeleniny nebo jakýmkoli přírodním mýdlem na nádobí (to přesně nevím, co je :-( )  Vaření virus zabíjí. Zdroje:

  1. https://www.theguardian.com/world/2020/mar/21/can-face-mask-protect-me-coronavirus-covid-19-myths-busted

  2. https://www.medscape.com/viewarticle/927114?nlid=134573_5403&src=wnl_dne_200320_mscpedit&uac=19330BZ&impID=2317974&faf=1#vp_2

  3. https://www.nytimes.com/2020/03/26/well/eat/coronavirus-shopping-food-groceries-infection.html?campaign_id=51&emc=edit_MBE_p_20200327&instance_id=17105&nl=morning-briefing&regi_id=94204485&section=topNews&segment_id=23018&te=1&user_id=8e09ebd5b544fe8e7aa0768cd8c91cff