Hepatitida E

 

Etiologie (příčina) a epidemiologie

Hepatitida E je způsobena RNA virem. Kulovité neobalené virové částice vylučované do stolice měří 27-34 nm (pro představu na úsečku o délce 1 mm se jich vedle sebe poskládá více než 30 000).  V minulosti se označovala jako non-A, non-B hepatitida. Přenáší se fekálně-orální cestou, tedy ze stolice do úst a často vodou. Onemocnění má nejvyšší výskyt na Indickém subkontinentu, Středním východě, v Jihovýchodní Asii a v Mexiku, zejména v oblastech se špatnou úrovní hygieny. Přibývá ho ale i ve vyspělých zemích a možná se stává nejčastější příčinou akutního zánětu jater a “žloutenky” na světě. Střední inkubační doba je zhruba 40 dní (rozsah 15-60 dní).

 

Klinické manifestace (jak se onemocnění projevuje)

Onemocnění je podobné jako infekce virem hepatitidy A, ale často má těžší průběh. Podobně také nevyvolává chronickou infekci. Oproti hepatitidě A má tendenci postihovat starší děti a mladé dospělé, ve věku 15-34 let. Virus je nebezpečný pro těhotné ženy, u kterých způsobuje akutní jaterní selhání s vysokou smrtností (tedy s vysokým rizikem úmrtí). Infekce také může vést k dekompenzaci jiného pre-existujícího chronického jaterního onemocnění. 

 

Diagnóza 

Onemocnění se potvrzuje vyšetřením protilátek v krvi. Protilátky ve třídě IgM začínají být pozitivní zhruba 1 týden od začátku onemocnění. Ve stolici je možné zachytit virovou RNA (ribonukleovou kyselinu) metodou PCR (polymerázová řetězová reakce). 

 

Prevence 

Existuje účinná vakcíny pro dospělé. V České republice není dostupná.

 

Otázky a odpovědi

Co dělat v případě kontaktu s hepatitidou E ?

Blízké kontakty nemocných by měly sledovat svůj zdravotní stav a v případě rozvoje příznaků během 9 týdnů po expozici (kontaktu) by měly vyhledat lékařskou péči. Měla by být dodržována velmi pečlivá hygiena, především mytí rukou, a to zejména po použití toalety. Velmi důležité je včasné zachycení nemocných, kteří pacují s potravinami.

 Zdroje:

https://expertconsult.inkling.com/read/kliegman-nelson-textbook-pediatrics-20/chapter-358/hepatitis-e

https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/controlguideline/Pages/hepe.aspx

 

 

Daniel Dražan, 26.3.2020