Černý kašel (pertuse)
Pertuse je vysoce nakažlivé závažné onemocnění dýchacích cest postihující především děti. V posledních letech významně narůstá počet případů v důsledku postupně slábnoucí imunity s dlouhým odstupem od poslední dávky vakcíny. Účinnost vakcíny o něco nižší než u ostatních očkovacích látek a není trvalá. Z tohoto důvodu se zahájilo přeočkování v dorosteneckém věku a je vhodné očkovat i dospělé, zejména pokud jsou v kontaktu s malými dětmi. Velmi důležité je očkování těhotných žen.
Následující část textu vznikla překladem knížky amerického autora a vakcinologa Paula Offita VACCINATED: One Man ’s Quest to Defeat the World’s Deadliest Diseases:
Ačkoli si to většina lidí neuvědomuje, černý kašel se v USA (i v České republice) běžně vyskytuje. Každý rok způsobuje lidem záchvaty kašle, které trvají až několik týdnů. Asi 1 milion adolescentů a dospělých je každoročně infikováno (V USA, v České republice by tomu odpovídali desítky tisíc nemocných, což je pravděpodobné, i když hlášeny jsou „jen“ tisíce). Dospělí na černý kašel neumírají. Kojenci ano. A kojenci většinou získají černý kašel od infikovaného dospělého. Bakterie černého kašle (Bordetella pertussis) způsobuje zánět jejich dýchací trubice (průdušnice). Někdy je zánět tak těžký, že kojenec prostě přestane dýchat. Kdybychom neměli vakcínu proti černému kašli, kojenci by téměř hned začali na toto onemocnění umírat. Je to první nemoc, která by se vrátila, kdybychom přestali očkovat. Před zavedením vakcíny ve 40. letech 20. století zabil černý kašel každý rok v USA až 8 000 kojenců (v dnešní době v USA každoročně kvůli pertusi zemře asi 10 kojenců, v Československu umíraly před zahájením očkování každoročně stovky dětí, očkování bylo zahájeno v roce 1958, dnes jsou úmrtí ojedinělá). Někteří lidé mohou argumentovat, že už je to dávno a že v té době jsme neměli k dispozici antibiotika a zařízení intenzivní péče, které dnes máme. Ale antibiotika černý kašel neléčí; pouze zastavují přenos bakterií, čímž se nemocní stávají pro své okolí méně infekční, ale nejsou méně nemocní. Když v Anglii koncem 70. let poklesla proočkovanost z 80 na 30%, muselo být kvůli černému kašli hospitalizováno více než sto tisíc dětí a asi 70 dětí zemřelo. A to se stalo během jen několika let po poklesu proočkovanosti o 50%.
Proti černému kašli je převážná většina dětí v České republice očkována tzv. hexavakcínou v kojeneckém a batolecím věku, přeočkovává se v 5 letech a znovu v 10 letech. Všichni dospělí by měli dostat 1 dávku vacíny proti černému kašli (Boostrix, kombinace tetanus-záškrt-černý kašel). Z důvodu ochrany nejvíce ohrožených ještě neočkovanách kojenců by se proti černému kašli měli očkovat všechny těhotné ženy.
Autor textu: Daniel Dražan, poslední aktualizace 12.9.2017