Pneumokoky: děti

Pneumokok

je bakterie, která způsobuje infekce od zcela nezávažných až po život-ohrožující. Mezi ty nejzávažnější patří takzvaná invazivní bakteriální onemocnění. Pneumokok je nejčastější příčinou bakteremie („otravy krve“) u dětí do 2 let, nejčastějším původcem zápalů plic ve všech věkových kategoriích, nejčastějším původcem hnisavého „zánětu mozkových blan“ (meningitidy) u dětí a nejčastějším původcem zánětu středního ucha a zánětu vedlejších nosních dutin. Může způsobovat i řadu jiných závažných onemocnění, např. hnisavé záněty kloubů nebo kostí, zánět pobřišnice nebo zánět srdce a další. V České republice i dnes, při dostupnosti účinných pneumokových vakcín, dochází u dětí k pneumokokovým sepsím ("otravám krve"), meningitidám, k trvalým poškozením i úmrtím.

Pneumokok se běžně vyskytuje v horních cestách dýchacích člověka a přenáší se kapénkami sekretů dýchacích cest při kašlání, kýchání nebo i jen mluvení. Přítomnost pneumokoka na sliznicích dýchacích cest se označuje jako nosičství. Nejčastějšími nosiči jsou malé děti v kolektivních zařízeních, tedy ve školkách. Až 50% těchto dětí může nosit pneumokoky v nosohltanu. I nosiči mohou být infekční, i když nemají žádné projevy onemocnění. Více než 90 typů pneumokoků je schopno způsobit infekci člověka, ale za převážnou většinu dětských infekcí jsou odpovědny typy, proti kterým jsou určené pneumokokové vakcíny. Pneumokokovým infekcím velmi často předcházejí virové infekce dýchacích cest, například chřipka. Viry oslabí imunitní systém a poškodí sliznice a tím umožní bakteriím (pneumokokům) způsobit další komplikující onemocnění. Z tohoto důvodu dochází k nejvyššímu počtu pneumokokových infekcí v zimě a na začátku jara.

Nemoci, které jsou způsobeny pneumokokem

Meningitida ("zánět mozkových blan"): horečka, bolest hlavy, zvracení, únava, podrážděnost, ztuhlá šíje, křeče, bezvědomí. Riziko úmrtí 30%. V České republice dochází každoročně k několika případům u dětí. Meningitidu způsobují i jiné bakterie - meningokok a Haemophilus influenzae typ B.

Sepse, bakteriemie ("otrava krve"): nejčastěji u malých kojenců a starých lidí, velmi závažné, úmrtí až ve 20% (při těžkém průběhu). Roční počet dětských případů v České republice v desítkách až stovkách (při započítání i méně závažných a neidentifikovaných případů). Podobně jako meningitidu i sepsi způsobují i jiné bakterie.

Pneumonie ("zápal plic"): horečka, třesavka, bolest na hrudníku, kašel, dušnost, zrychlené dýchání, slabost, někdy nevolnost, zvracení, bolest hlavy. Možné závažné komplikace, jako empyém (hnis v pohrudničním prostoru), plicní absces (hlíza = dutina vyplněná hnisem) nebo perikarditida (zánět osrdečníku). Roční počet dětských případů v České republice ve stovkách až tisících. Roční počet dospělých případů (většinou u starých lidí) v České republice v tisících i více než 10 000. Riziko úmrtí pro seniory může být až 5% (u dětí méně).

Otitis media ("zánět středního ucha"): Roční počet případů v České republice v desítkách tisíc, převážná většina u dětí. Pneumokok je nejčastějším původcem zánětů středního ucha. Záněty středního ucha patří ke najčastějším příčinám návštěv dítěte u lékaře.

V České republice stále dochází k občasným (ale zbytečným) úmrtím dětí na pneumokokové infekce.

Léčba

Při infekci touto bakterií se v léčbě používají především antibiotika, u méně závažných infekcí lze léčit ambulantně, u invazivních onemocnění je potřebná hospitalizace s nitrožilním podáváním antibiotik a další podpůrnou léčbou.

Očkování

Pneumokokové infekci je možné předcházet očkováním. S plošným očkováním dětí proti pneumokokům se začalo v roce 2000 v USA a postupně se přidala většina zemí vyspělého světa. V USA i v ostatních zemích došlo v souvislosti s očkováním k velmi výraznému poklesu výskytu invazivních pneumokokových infekcí i počtu úmrtí na toto onemocnění. Vakcíny poskytují ochranný účinek i proti zápalům plic a zánětům středního ucha. Čím méně závažná je infekce, tím nižší je ochrana vakcínou, ochrana před záněty středního ucha je jen omezená.

V současné době jsou dostupné 2 očkovací látky pro malé děti, které se od sebe trochu liší:

  1. Synflorix (výrobce GSK) – u nás dostupná od roku 2009, obsahuje 10 pneumokokových typů. Vakcína je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Viz též www.synflorix.cz
  2. Prevenar13 (výrobce Pfizer) – u nás dostupná od roku 2010, obsahuje 13 pneumokokových typů. Vakcínu Prevenar13 v současné době preferujeme, ale je to za cenu doplatku rozdílu mezi cenou a úhradou zdravotními pojišťovnami. Doplatek na 1 dávku je 400 Kč (k poslední aktualizaci této stránky). Viz též www.prevenar13.cz

Očkování je velmi bezpečné, často může dojít pouze k přechodným nezávažným nežádoucím účinkům, jako jsou zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu nebo horečka. Očkování konjugovanou pneumokokovou vakcínou doporučujeme všem dětem do 5 let věku, optimální je zahájení vakcinace co nejdříve, to znamená ve 2 měsících, protože mladší děti jsou více ohroženy pneumokokovými infekcemi. Zdravotní pojišťovny očkování hradí jen při zahájení očkování v kojeneckém věku.

Pro dostatečnou ochranu by dítě mělo dostat 4 dávky vakcíny, z nichž první 3 se dají během prvního půlroku života, čtvrtá mezi 12 a 15 měsíci.

Při některých chronických onemocněních může být vakcína vhodná i pro děti starší 5 let. Proti pneumokokům by se měli očkovat též včichni senioři nad 65 let věku, všichni kuřáci a dospělí s různými chronickými nemocemi (viz Pneumokoky: dospělí).

Další informace v angličtině můžete získat na webu CDC: http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/pneumo/default.htm