Příušnice
jsou infekční onemocnění způsobené virem. Infekce se snadno přenáší kašláním a kýcháním. Onemocnění nelze nijak léčit a může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy.
Jaké jsou příznaky příušnic?
Příznaky příušnic většinou trvají 7-10 dní a patří k nim:
- Horečka
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Únava
- Ztráta chuti k jídlu
- Otok příušních žláz pod ušima
- Někteří lidé s příušnicemi nemusí mít žádné příznaky. Někdy může onemocněná probíhat bez typického otoku příušních žláz.
Je to vážné onemocnění ?
U většiny dětí jsou příušnice mírně a nezávažně probíhajícím onemocněním. Mohou ale mít i vážné komplikace s dlouhodobými následky.
- Meningitis (infekce obalů mozku a míchy)
- Hluchota (přechodná nebo trvalá)
- Encephalitis (zánět mozku)
- Orchitis (zánět varlat)
- Oophoritis (zánět vaječníků) a/nebo mastitis (zánět prsu)
Velmi vzácně mohou vést příušnice k úmrtí.
Jak se příušnice šíří ?
Virus příušnice šíří infikovaná osoba kašláním a kýcháním. K šíření může docházet ještě před otokem příušních žláz a ještě 5 dní po začátku otoku.
Jak se příušnice léčí ?
Proti viru příušnic nejsou žádné účinné léky. Léčí se tedy jenom příznaky onemocnění, např. léčba bolesti.
Jak se lze příušnicím předejít ?
Všechny děti by měli být proti příušnicím očkované ve věku 12-15 měsíců. Asi 95% očkovaných dětí vytvoří po 1. dávce ochranné protilátky. Většina zbývajících dětí vytvoří ochranné protilátky po 2. dávce vakcíny. 2. dávka se v České republice podává ve věku kolem 2 let. Očkuje se kombinovanou očkovací látkou proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím (Priorix, GSK), případně v kombinaci ještě s planými neštovicemi (Priorix Tetra, GSK). Ochrana očkováním se s dobou po očkování snižuje i v zemích s vysokou proočkovanost dochází k epidemiím příušnic. V porovnáním s dobou před očkováním je ale případů velmi málo.
Dítě (či dospělý) s příušnicemi by mělo být izolováno 5 dní od nástupu otoku příušních žláz. Po tuto dobu by dítě nemělo chodit do školy.
Daniel Dražan, podle textu CDC , 28.3.2017