Příušnice

jsou infekční onemocnění způsobené virem. Infekce se snadno přenáší kašláním a kýcháním. Onemocnění nelze nijak léčit a může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy.

 

Jaké jsou příznaky příušnic?

Příznaky příušnic většinou trvají 7-10 dní a patří k nim:

 

Je to vážné onemocnění ?

U většiny dětí jsou příušnice mírně a nezávažně probíhajícím onemocněním. Mohou ale mít i vážné komplikace s dlouhodobými následky.

Velmi vzácně mohou vést příušnice k úmrtí.

 

Jak se příušnice šíří ?

Virus příušnice šíří infikovaná osoba kašláním a kýcháním. K šíření může docházet ještě před otokem příušních žláz a ještě 5 dní po začátku otoku.

 

Jak se příušnice léčí ?

Proti viru příušnic nejsou žádné účinné léky. Léčí se tedy jenom příznaky onemocnění, např. léčba bolesti.

 

Jak se lze příušnicím předejít ?

Všechny děti by měli být proti příušnicím očkované ve věku 12-15 měsíců. Asi 95% očkovaných dětí vytvoří po 1. dávce ochranné protilátky. Většina zbývajících dětí vytvoří ochranné protilátky po 2. dávce vakcíny. 2. dávka se v České republice podává ve věku kolem 2 let. Očkuje se kombinovanou očkovací látkou proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím (Priorix, GSK), případně v kombinaci ještě s planými neštovicemi (Priorix Tetra, GSK). Ochrana očkováním se s dobou po očkování snižuje i v zemích s vysokou proočkovanost dochází k epidemiím příušnic. V porovnáním s dobou před očkováním je ale případů velmi málo.

Dítě (či dospělý) s příušnicemi by mělo být izolováno 5 dní od nástupu otoku příušních žláz. Po tuto dobu by dítě nemělo chodit do školy.

 

Daniel Dražan, podle textu CDC , 28.3.2017