Prevence úrazů: autosedačka 

Doporučení pro používání autosedačky

Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí v dětském věku a k nejvážnějším úrazům dětí dochází při autonehodách. Nejvíce dětí při autonehodách umírá v autě. V roce 2010 v České republice zemřelo při autonehodách 17 dětí, z toho v autě 10 dětí. Podle statistik v USA každoročně umírá v autě 1500 dětí ve věku do 16 let.

Pokud dojde k nehodě při rychlosti 50 km/h, pak je desetikilové dítě vrženo silou, jako by vážilo 300 kg.

Podle českých údajů je bez dětské autosedačky riziko úmrtí při autonehodě 7x vyšší (pravděpodobně srovnání s úplně nezajištěným dítětem). Podle amerických statistik snižuje autosedačka riziko úmrtí dítěte o 28% v porovnání s používáním bezpečnostních pásů a také snižuje riziko poranění. Upevnění dítěte v autosedačce rozloží energii při nárazu do větší plochy oproti pásům, které koncentrují energii do bodů kontaktu pásu s tělem (ramena, břicho, kyčle).

V České republice musí děti menší 150 cm a lehčí 36 kg v autě povinně být v autosedačce nebo na autosedáku. Česká legislativa umístění dítěte na přední sedadlo nijak neomezuje (při umístění autosedačky na přední sedadlo nesmí být zapnutý airbag).

Americká akademie pediatrie doporučuje:

Děti by měly v autě sedět v autosedačce čelem dozadu co nejdéle, dokud je to možné, optimálně do 2 let věku. Poloha čelem dozadu (proti směru jízdy) snižuje riziko poranění ve věku 0-2 roky dvakrát a ve věku 1-2 roky pětkrát proti poloze čelem po směru jízdy. Při poloze směrem proti směru jízdy nedochází téměř nikdy ke zlomeninám končetin.

Později by měly děti být připoutané v autosedačce čelem ve směru jízdy do 4 let věku nebo do doby, než z autosedačky vyrostou.

Starší děti mají sedět na sedáku až do doby, kdy mohou používat jen pásy, do dosažení výšky 145 cm (což bývá ve věku mezi 8 a 12 lety). U nižších dětí bez sedáku nemusí být rozmístění pásu optimální. Cílem pásu je rozložení energie nárazu na tvrdé kosti (hrudník a ramena) a tím chránit měkké části těla.

Podle Americké akademie pediatrie by děti do 13 let neměly sedět na předním sedadle.

Poslední aktualizace textu 31.7.2011 (Daniel Dražan)