Doporučení pro adolescentní věk

Výživa

I v adolescenci  by se mělo dbát na pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, nízkotučné mléko a mléčné výrobky a celozrnné pečivo. Omezovat by se měly cukry včetně sladkých nápojů, sůl a živočišné tuky. Jídlo by mělo být příjemnou rodinnou událostí, děti by měly jíst u stolu s společně s rodiči.

Prevence zubního kazu

Pravidelné čištění zubů kartáčkem na zuby a zubní pastou a mezizubním kartáčkem a/nebo dentální nití by mělo patřit k rutinním návykům.  Dále až do 17 let je vhodné podávat fluorid, tedy Zymafluor 1/4 mg, 2 tbl denně, vycucat nebo rozkousat. Všechny děti i adolescenti (i dospělí) by měli chodit na pravidelné prohlídky k zubaři (každých 6 měsíců).

Prevence úrazů

V autě musí být všichni vždy připoutání. Dospívajícím dětem je třeba neustále vštěpovat, že nesmí jezdit v autě s žádným řidičem, který pil alkohol nebo nemá řidičský průkaz. Na kole, lyžích či bruslích musí mít všichni helmu.

Riziková chování

V adolescentním věku se zvyšuje výskyt rizikových chování, ke kterým patří kouření, konzumace alkoholu a užívání drog. Všechny tyto návyky mají na budoucí vývoj a zdraví silně negativní dopad. V tomto věku též začíná sexuální život. I v tomto ohledu potřebují děti rodičovské vedení. Dívkám doporučujeme od 15 let věku pravidelně docházet na gynekologické prohlídky. Používání antikoncepční metody ponecháváme právě na doporučení gynekologa. U dívek se se zahájením menstruace zvyšují krevní ztráty a v jejich důsledu mohou být chudokrevné. Podle některých doporučení by se všem adolescentním dívkám, které už mají menstruaci, měl pravidelně vyšetřovat krevní obraz.

Ochrana před infekcemi: očkování

V adolescenci se jednak mají doočkovat vakcíny, které nebyly podány v dřívějším věku. Některá vakcíny jsou určeny specificky pro adolescentní věk.
Kolem 11 let věku se přeočkovává proti tetanu-záškrtu-černému kašli-dětské obrně (vakcína Boostrix-polio).
Pro adolescentní věk jsou také určeny HPV vakcíny. Tyto vakcíny v současnosti doporučujeme dívkám i chlapcům. Optimální věk pro očkování je 11-13 let. Dívkám jsou ve věku 13 let hrazeny zdravotními pojišťovnami.
V adolescenci mírně stoupá riziko invazivních meningokokových onemocnění, před kterými je možné chránit vakcínami.
Doporučujeme každoroční přeočkování proti  chřipce.
Dále jsou pro adolescenty vhodné tyto vakcíny, pokud nebyly podány už dříve:
Očkování proti planým neštovicím, pokud dítě plané neštovice neprodělalo nebo není očkované. V tomto věku je pravděpodobné, že dítě onemocnění již prodělalo nebo je řádně očkováno. V opačném případě je očkování velmi důležité.
Očkování proti klíšťové encefalitidě (základní schéma, pokud nebylo dříve, jinak přeočkování).
Trvá možnost očkovat proti hepatitidě A.
Očkování proti pneumokokům je v adolescenci indikované jen při přítomnosti některých rizikových faktorů - chronických onemocnění (indikace jsou podobné jako u dospělých).

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Některé další aktuální informace na Facebooku.

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivní prohlídek stanovený jinak podle jejich možností. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. V České republice jsou vyhláškou stanoveny a zdravotními pojišťovnami hrazeny prohlídky v každý lichý rok. Prohlídky v sudých letech můžeme provést na vyžádání a za úhradu rodiči.