Doporučení pro batolecí věk (1-3 roky)

 

Výživa

Některé děti jsou v 1 roce věku ještě kojené. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení až do 2 roků věku. V batolecím věku už by se ale nemělo kojit příliš často a dítě by nemělo u prsu usínat. U nekojených dětí se mateřské mléko nahrazuje formulí nebo plnotučným kravským mlékem do 2 let, později odtučněným. Ve 2. roce života by se dítě mělo odnaučit pít z lahvičky a naučit pít z hrnku. Kromě mléka by batolata měla jíst pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, maso a mléčné výrobky a co nejvíce by se měla omezovat sladká jídla, tzv. přidaný cukr, včetně sladkých nápojů. K pití je kromě mléka nejvhodnější čistá voda. Americká akademie pediatrie doporučuje pokračovat s vitaminem D (Vigantol 1 kapka denně) z důvodů možných příznivých účinků v prevenci některých onemocnění. Více se o výživě kojence dozvíte na této stránce nebo si můžete stáhnout brožuru

 

Prevence zubního kazu

Opatření v prevenci zubního kazu navazují na kojenecký věk. Rodiče by si neměli dávat do úst nic, co pak dostane do úst dítě (dudlík, lžička apod.). Dále je vhodné podávat fluorid (Zymafluor 1/4 mg 1 tbl denně, rozdrtit a podat v tekutině nebo stravě, od 2 let je možná dát již celou tabletu vycucat nebo rozkousat pod dohledem rodičů). Všechny děti by měly chodit na pravidelné prohlídky k zubaři (každých 6 měsíců).

Prevence úrazů

V autě musí být dítě připoutané v autosedačce. Používání chodítka je velmi nevhodné a nedoporučuje se. Je třeba opatrnosti kvůli možnostem dalších úrazových mechanismů, jako jsou pády, požití nebo vdechnutí cizích těles, otravy, popáleniny a tonutí.  Letáček s podrobnějšími informacemi o prevenci úrazů je možné stáhnout zde.

Ochrana před infekcemi: očkování

Očkovací kalendář pro děti do 6 let je zde.
V batolecím věku se jednak přeočkovávají vakcíny používané v kojeneckém věku (hexavakcína v 15-18 měsících a pneumokoková vakcína ve 12-15 měsících) a také se očkuje proti dalším onemocněním:

  1. zarděnky-spalničky-příušnice (MMR, Priorix), 1. dávka ve 12-15 měsících s přeočkováním za rok nebo i později. Vakcínu je možno též podat v kombinaci s planými neštovicemi (MMRV, Priorix Tetra). MMR vakcína je v České republice povinná a je plně hrazena státem, MMRV vakcínu hradí rodiče.
  2. očkování proti chřipce doporučujeme všem dětem i jejich rodičům (z důvodu ochrany dítěte i samotného rodiče).
  3. očkování proti planým neštovicím doporučujeme všem dětem od 12 měsíců věku, které plané neštovice ještě neprodělaly.
  4. očkování proti meningokokům doporučujeme všem dětem od 1 roku věku v 1 dávce (vakcínu proti menigokoku B nabízíme již v kojeneckém věku, kdy je nejvyšší riziko této infekce).
  5. očkování proti klíšťové encefalitidě doporučujeme všem dětem od 1 roku věku i dospělým.
  6. očkování proti hepatitidě A doporučujeme všem dětem od 1 roku věku.

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Některé další aktuální informace na Facebooku ve skupině MUDr. Daniel Dražan nebo na naší Facebookové stránce

Prosíme rodiče, aby před nebo při preventivní prohlídce v 18 měsících vyplnili dotazník na včasný zýchyt poruchy autistického spektra.

 

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivních prohlídek stanovený jinak. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. Z níže uvedeného seznamu prohlídky podtržené rutinně neprovádíme, nejsou hrazeny ze všeobecného zdravotního pojištění a provádíme je pouze na vyžádání a za úhradu rodiči.

12 měsíců
15 měsíců
18 měsíců
2 roky
2.5 roku
3 roky

Doporučení pro následující věk (3-5 let)