Doporučení pro časný školní věk (5-10 let) 

Výživa

Děti by měly dostávat pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, nízkotučné mléko a mléčné výrobky a celozrnné pečivo. Omezovat by se měly cukry včetně sladkých nápojů, sůl a živočišné tuky. Jídlo by mělo být příjemnou rodinnou událostí, děti by měly jíst u stolu s společně s rodiči. Jídlo se dítěti servíruje, nabídne, ale nenutí. Pokud dítě jídlo nesní, nic se neděje. Odměňování sladkostmi za dojedení jídla je velmi nevhodné.

Prevence zubního kazu

Zhruba do nástupu do školy by rodiče měli dětem pomáhat s čištěním zubů. Starší děti si čistí zuby samy. Dále je vhodné podávat fluorid, tedy Zymafluor 1/4 mg, při používání zubní pasty stačí 1 tbl denně do 7 let, u starších dětí 2 tbl denně, vycucat nebo rozkousat. Všechny děti by měly chodit na pravidelné prohlídky k zubaři (každých 6 měsíců).

Prevence úrazů

V autě musí být dítě připoutané v autosedačce (sedáku). Na kole, lyžích či bruslích musí mít děti helmu. Stále je nutné děti pečlivě hlídat, zejména v silničním provozu, učit správnému přecházení a nenechávat bez dohledu u vody.

Ochrana před infekcemi: očkování

V tomto věku by dítě mělo mít již většinu očkování za sebou. V 5 letech (možné rozmezí 4-6 let) se přeočkovává proti záškrtu-tetanu-černému kašli (Tdap = Adacel). Doporučujeme každoroční přeočkování proti  chřipce pro děti i jejich rodiče.
Dále jsou pro děti vhodné tyto vakcíny, pokud nebyly podány už dříve:

  1. proti planým neštovicím, pokud dítě plané neštovice neprodělalo nebo není očkované. U dětí, které byly očkovány jen 1 dávkou, se podá 2. dávka.
  2. proti klíšťové encefalitidě (základní schéma, pokud nebylo dříve, jinak přeočkování)
  3. proti hepatitidě A

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Některé další aktuální informace na Facebooku.

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivní prohlídek stanovený jinak podle jejich možností. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. V České republice jsou vyhláškou stanoveny a zdravotními pojišťovnami hrazeny prohlídky v každý lichý rok. Prohlídky v sudých letech můžeme provést na vyžádání a za úhradu rodiči.

 

Poslední aktualizace 13.8.2019, Daniel Dražan