Doporučení pro kojenecký věk (do 1 roku)

Výživa

Výhradní kojení se doporučuje od narození do 6 měsíců věku. Kojení je možné nahradit tzv. formulí, tedy umělým kojeneckým mlékem vyrobeným z kravského mléka. Formule je vhodná pro kojence, jejichž maminky nemohou nebo nechtějí kojit.  První nemléčné příkrmy doporučujeme od 6 měsíců věku, se současným pokračováním v kojení alespoň do 1 roku. Pro kojence jsou ještě vhodné některé vitaminy: všem kojencům (děti do 1 roku věku) se doporučuje vitamin D (Vigantol 1 kapka každý den), vit. K (dáváme v ordinaci). Podrobnější informace o kojení a výživě kojenců a malých dětí jsou na webu  iniciativy 1000 dní.

Prevence zubního kazu

Zubní kaz je způsoben bakteriemi a do úst dětí se tyto bakterie přenášejí od rodičů. Rodiče by si neměli dávat do úst nic, co pak dostane do úst dítě (dudlík, lžička apod.) Od 6 měsíců věku je vhodné podávat fluorid (Zymafluor 1/4 mg 1 tbl denně, rozdrtit a podat v tekutině nebo stravě). Od prořezání prvního zubu by rodiče dětem měli zuby čistit, malým kartáčkem nebo kapesníkem, bez pasty. Všechny děti by nejpozději v 1 roce měly začít chodit na pravidelné prohlídky k zubaři.  

Prevence syndromu náhlého úmrtí

Syndrom náhlého úmrtí kojence patří ve vyspělých zemích k nejčastějším příčinám dětských úmrtí v postneonatálním věku (tedy ve věku 1 měsíc až 1 rok). Prosím přečtěte si pečlivě, jakým způsobem je možné riziko snížit zde.

Prevence úrazů

Při každé cestě autem již od narození musí být dítě připoutané v autosedačce. Dítě nesmí nikdy ležet ne otevřeném prostoru bez dohledu - musí být zavřené v postýlce nebo u něj musí někdo stát, případně může být na zemi. Děti nesmí používat chodítko. Ve 2. půlroce se díky zvýšené pohyblivosti zvyšuje i riziko úrazů různými mechanismy: pády, požití nebo vdechnutí cizích těles,  otravy, popáleniny a tonutí.

Očkování

Očkovací kalendář pro děti do 6 let je zde.
Z důvodu ochrany proti některým potenciálně závažným onemocněním by kojenci měly dostat několik vakcín:

  1. 6-vakcína (či hexavakcína, Hexacima, proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a onemocnění způsobeném bakterií Haemophilus influanzae B).  Od roku 2018 se očkuje v tzv schématu 2+1, tedy 2 dávky ve 2 a 4 měsících s přeočkováním v 1 roce. Toto očkování je povinné a je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami.
  2. Očkování proti pneumokokům, očkuje se v podobném schématu jako 6-vakcína a většinou společně s ní. Levnější ze 2 dostupných vakcín je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.
  3. Očkování proti rotavirům doporučuje Světová zdravotnická organizace pro všechny kojence. Vakcína se dává v kapkách do úst společně s výše uvedenými vakcínami.
  4. Očkování proti meningokoku B je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
  5. Očkování proti chřipce doporučujeme všem dětem od 6 měsíců věku.

Navíc je z důvodu ochrany před infekčními nemocemi důležité očkovat všechny blízké kontakty miminka (rodiče, sourozence...) proti chřipce a všechny dospělé kontakty proti černému kašli (zejména v případě, kdy maminka nebyla očkována v těhotenství). Obě tato onemocnění jsou pro kojence velmi nebezpečná a mohou je i ohrozit na životě. Černý kašel v kojeneckém věku vypadá takto
Další vakcíny jsou vhodné pro děti až od 1 roku věku.

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby". V případě, že anii v těchto odkazech nenajdete potřebné informace, rádi vám odpovíme jakékoli otázky.

Ortopedie

Kojenci by též měli chodit na preventivní prohlídky s kyčlemi na ortopedii. Standardně se prohlídky provádí v 6 týdnech, 3,5 měsících a často ještě v 6 měsících. Vyšetření provádí ortoped. Na vyšetření se chodí bez objednání v soukromé ortopedické ambulanci STEMA  na poliklinice schodiště B 2. podlaží, a to každou středu od 13:00 do 15:00 hodin. V pátek v době 8.00-10.00 se vyšetření provádí ambulanci Dětského oddělní (pavilon F nemocnice, přízemí). 

Poporodní deprese

U maminek kojenců dochází často k onemocnění označovanému jako poporodní deprese. K záchytu tohoto onemocnění prosíme před každou prohlídkou u dětí do 6 měsíců vyplnit a e-mailem poslat tento dotazník.

 
Některé další aktuální informace na Facebooku ve skupině MUDr. Daniel Dražan nebo na naší Facebookové stránce

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivní prohlídek stanovený jinak podle jejich možností. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. V kojeneckém věku provádíme prohlídky podle níže uvedeného rozpisu. Při většině prohlídek se děti také očkují (od prohlídky ve 2 měsících).
 
Prenatální prohlídka (seznámení a rozhovor s rodiči ještě během těhotenství, provádíme pouze v případě, že do ordinace maminka nechodí se starším dítětem)
Vstupní novorozenecká prohlídka (během 1-3 dní po propuštění z porodnice)
14 dní
1 měsíc
2 měsíce
4 měsíce
6 měsíců
9 měsíců
12 měsíců
 
Doporučení pro následující věk (1-3 roky)