Doporučení pro předškolní věk (3-5 let)

Výživa

Děti v předškolním věku by měly dostávat pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, nízkotučné mléko a mléčné výrobky a celozrnné pečivo. Omezovat by se měly cukry včetně sladkých nápojů, sůl a živočišné tuky. Jídlo by mělo být příjemnou rodinnou událostí, děti by měly jíst u stolu s společně s rodiči. Jídlo se dítěti servíruje, nabídne, ale nenutí. Pokud dítě jídlo nesní, nic se neděje. Odměňování sladkostmi za dojedení jídla je velmi nevhodné.

Prevence zubního kazu

Opatření v prevenci zubního kazu se nemění proti doporučení z batolecího věku. Rodiče stále musí dětem pomáhat s čištěním zubů. V tomto věku je již možné používat dětské zubní pasty (v malém množství). Dále je vhodné podávat fluorid, tedy Zymafluor 1/4 mg, při používání zubní pasty stačí 1 tbl denně, vycucat nebo rozkousat. Všechny děti by měly chodit na pravidelné prohlídky k zubaři (každých 6 měsíců).

Prevence úrazů

V autě musí být dítě připoutané v autosedačce. Na kole i při učení na lyžích by měly nosit helmu. I v tomto věku jsou děti ohroženy pády, tonutím, spolknutím nebo vdechnutím cizích těles, otravami a popáleninami a je potřeba je stále pečlivě hlídat.

Ochrana před infekcemi: očkování

Očkovací kalendář pro děti do 6 let je zde.
V tomto věku by dítě mělo mít již většinu očkování za sebou. Pokud ještě nedostalo 2. dávku vakcíny proti zarděnkám-spalničkám-příušnicím (MMR = Priorix), mělo by ji dostat, než půjde do školky. V 5 letech (možné rozmezí 4-6 let) se přeočkovává proti záškrtu-tetanu-černému kašli (DTPa = Infanrix). Doporučujeme každoroční přeočkování proti  chřipce pro děti i jejich rodiče.
Dále jsou pro děti vhodné tyto vakcíny, pokud nebyly podány už dříve:

  1. pneumokoková vakcína (1 dávka)
  2. očkování proti planým neštovicím, pokud dítě plané neštovice neprodělalo nebo není očkované. U dětí, které byly očkovány jen 1 dávkou, se podá 2. dávka.
  3. očkování proti meningokokům (pokud nebylo dříve)
  4. očkování proti klíšťové encefalitidě (základní schéma, pokud nebylo dříve, jinak přeočkování)
  5. trvá možnost očkovat proti hepatitidě A

Pokud jsou informace o očkování pro Vás nedostatečné, odkazy na další zdroje jsou na stránce "Užitečné weby".

Některé další aktuální informace na Facebooku.

Rozpis preventivních prohlídek

Preventivní prohlídky mají za cíl zajistit dítěti optimální růst a vývoj a předcházet onemocněním. V každé zemi je počet preventivní prohlídek stanovený jinak podle jejich možností. V naší ordinaci vycházíme z české vyhlášky a doporučení Americké akademie pediatrie. V České republice jsou vyhláškou stanoveny a zdravotními pojišťovnami hrazeny prohlídky v každý lichý rok. Prohlídky v sudých letech můžeme provést na vyžádání a za úhradu rodiči.